W dzisiejszych czasach tak wiele słyszymy o produktywności, a kiedy przeanalizujemy, co to naprawdę znaczy, zrozumiemy, dlaczego. Produktywność równa się zysk - po prostu im bardziej produktywna firma, tym więcej pieniędzy zarabia. Oczywiście chodzi tu o coś więcej niż tylko o zimną, twardą gotówkę - produktywna firma to taka, która ma wysokie morale, zadowolonych pracowników i wspaniałą przyszłość, np. duży wzrost .

Na podstawie tego opisu można zrozumieć, dlaczego firmy tak bardzo koncentrują się na zwiększaniu wydajności. Czasami wydajność można zwiększyć najprostszymi metodami, np. sprawdzając, czy wybrane meble biurowe są odpowiednie, i upewniając się, że pracownicy dobrze się czują na swoich stanowiskach pracy.

Jednym ze sposobów zwiększenia wydajności jest wprowadzenie w organizacji bardziej aktywnych sposobów pracy. Siedzący tryb życia, np. siedzenie przy biurku przez długi okres czasu każdego dnia, może znacznie zwiększyć ryzyko poważnych i przewlekłych chorób. Z tego powodu wstawanie i chodzenie to coś, co powinno znaleźć się na Twojej liście rzeczy do zrobienia. Ponadto odrobina ruchu pomaga zwiększyć dopływ tlenu i krwi do mózgu, a tym samym poprawić koncentrację i skupienie.

Jak widać z tytułu tego artykułu, wspomnieliśmy o spacerach. Jest to idealne rozwiązanie łączące ćwiczenia fizyczne z metodami efektywnego wykorzystania czasu! Zbyt często umawiamy się na niepotrzebne spotkania. Siedzenie przy stole w sali konferencyjnej, choć na dość wygodnym krześle, niepodejmowanie konkretnych decyzji i rozmawianie w kółko to ogromne marnotrawstwo czasu. Spotkania piesze spełniają dwa warunki zamiast jednego, a nawet można powiedzieć, że spełniają o wiele więcej.

Co to jest spotkanie wędrujące?

Spotkanie "chodzone"to tak naprawdę to, co jest napisane na blasze - spotkanie, które odbywa się podczas chodzenia. Tego typu spotkania są zazwyczaj przeznaczone dla mniejszych grup roboczych, np. prawdopodobnie nie więcej niż pięciu osób, a rozmowa odbywa się podczas spaceru na świeżym powietrzu. W takiej sytuacji nie ma potrzeby organizowania spotkań w sali konferencyjnej. Tego typu spotkania są korzystne z kilku kluczowych powodów:

  • Podczas spaceru prawdopodobieństwo odkładania na później jest znacznie mniejsze, np. decyzje są podejmowane szybciej i mniej jest rozmów "poza tematem".
  • Spacery na świeżym powietrzu zwiększają kreatywność, co pomaga w tworzeniu nowych pomysłów i sugestii
  • Zapewniasz sobie odpowiednią dawkę ruchu, który, jak już wspomnieliśmy, poprawia przepływ krwi i tlenu do mózgu oraz zwiększa koncentrację i skupienie.
  • Ruszasz się, co zmniejsza bóle i dolegliwości, a także poprawia ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Jak widać, piesze spotkania to świetny sposób na szybsze i mądrzejsze podejmowanie decyzji dzięki zwiększonej koncentracji i kreatywnemu myśleniu. Na takie spotkania można zaprosić wiele różnych osób, np. o charakterze interdyscyplinarnym, co pomaga w omówieniu danego problemu i stworzeniu planu działania, co z kolei pomaga w osiągnięciu postępu.

Spójrzmy prawdzie w oczy, większość spotkań kończy się impasem. Zaczynasz z najlepszymi intencjami, starając się trzymać porządku obrad, ale nieuchronnie rozmowa schodzi z tematu i w końcu wszyscy dyskutują o czymś zupełnie innym. Do końca spotkania lub do momentu, w którym powinno się ono zakończyć, tak naprawdę nie zrobiliście zbyt dużego postępu w rozwiązaniu początkowego problemu, a zamiast tego macie kolejny, z którym musicie się uporać. Spotkania typu "walking meeting" zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji oraz usprawniają cały proces dyskusji i podejmowania decyzji.

Czy piesze spotkania mogą być przydatne w Twojej firmie?

Wprowadzając nowe przedsięwzięcie do firmy, należy najpierw zdecydować, czy będzie ono odpowiednie dla danego środowiska. Na przykład, nie ma sensu organizować spotkań pieszych, jeśli biuro znajduje się w centrum dużego i ruchliwego miasta i nie ma otwartej przestrzeni, po której można się poruszać. Spotkania piesze mogą odbywać się wewnątrz, np. w dużym budynku, ale są one mniej produktywne niż te, które odbywają się na zewnątrz, np. dlatego, że świeże powietrze i naturalne otoczenie sprzyjają koncentracji.

Jeśli jednak biuro znajduje się w pobliżu otwartej przestrzeni, np. dużego parku publicznego lub po prostu obszaru, po którym można swobodnie spacerować i rozmawiać, to być może pierwsze spotkanie na świeżym powietrzu przyniesie wspaniałe rezultaty. Oczywiście trzeba chodzić w tempie, które będzie odpowiadało wszystkim członkom grupy, więc warto o tym pamiętać! Szybkie chodzenie nie sprzyja skupieniu, ponieważ połowa grupy będzie zbyt skupiona na próbach dotrzymania kroku!

Ogólnie rzecz biorąc, spotkania piesze przynoszą pewne pozytywne korzyści i być może jest to coś, co powinieneś wypróbować w swojej firmie, aby sprawdzić, czy sprawdzi się w Twoim przypadku.