Wszyscy wiemy, że pracodawcy muszą podnosić świadomość na temat zdrowia psychicznego w miejscu pracy. W wielu sytuacjach łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić, ponieważ piętno wokół zdrowia psychicznego nadal istnieje w szerszym społeczeństwie.

Menedżerowie muszą nauczyć się, jak promować zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie w miejscu pracy, a częścią tego jest bycie tam dla pracowników i oferowanie wsparcia, kiedy jest ono potrzebne. Menedżerowie muszą być dostępni, a pracownicy muszą czuć, że mogą zapukać do ich drzwi i usiąść przy nowoczesnych stołach zarządu na pogawędkę, jeśli tego potrzebują.

Aby dowiedzieć się, jak najlepiej wspierać swoich pracowników, oto pięć rzeczy, które powinien zrobić menedżer, pomagając pracownikom w zmaganiach i problemach.

Zawsze słuchaj i nie próbuj przerywać

Łatwo jest chcieć przerwać komuś i zaoferować słowa pocieszenia, ale zawsze lepiej jest pozwolić komuś mówić. Czasami osoba chce po prostu wyładować swoje uczucia i to samo w sobie sprawi, że poczuje się lepiej. Jeśli spróbujesz przerwać co pięć sekund, zdecydują się zachować wszystko w butelce zamiast tego.

Nigdy nie próbuj rozwiązywać problemu za nich

To jest ich problem i ich zdrowie. Można wspierać je i być tam dla nich, ale nigdy nie należy próbować i wskoczyć i rozwiązać problem. Wszystko, co jest zrobione, musi pochodzić od nich, a nie od ciebie lub kogokolwiek innego. Jeśli jednak poproszą cię o zrobienie czegoś dla nich, to już zupełnie inna sprawa.

Zapewnij ich, że nie myślisz o nich gorzej

Bo niby dlaczego miałbyś? Niektórzy ludzie bardzo obawiają się przyznać, że zmagają się ze stresem w miejscu pracy lub czymkolwiek innym, ponieważ myślą, że oznacza to, że ponoszą porażkę. Oczywiście wcale tak nie jest. Upewnij się, że zapewniasz ich, że jesteś przy nich i jesteś dumny z tego, że szukają pomocy.

Zapytaj, co możesz zrobić, aby pomóc

Zamiast wskakiwać i próbować ratować dzień, zapytaj ich, co możesz zrobić, aby poprawić sytuację dla nich. To pomoże im poczuć się w kontroli i pozwoli im zacząć odbudowywać swoją pewność siebie po raz kolejny. Porozmawiajcie o tym razem i wymyślcie plan, który pomoże im ruszyć do przodu.

Zaoferuj dodatkowe wsparcie, jakiego możesz udzielić

Być może masz poufne usługi doradcze, do których możesz dać im numer lub możesz zaoferować im elastyczne godziny pracy, dopóki nie zaczną się czuć lepiej. Sprawdź, jakie wsparcie możesz im zaoferować i zaoferuj je odpowiednio.

Pomagając swoim pracownikom w trudnych chwilach, z pewnością odwdzięczą się oni za Twoje współczucie, gdy sprawy będą się układać pomyślnie.