Segregator biurowy to najczęściej obecnie spotykany rodzaj segregatora. Będzie on służył przede wszystkim do porządkowania dokumentów oraz może ułatwić ich przeszukiwanie, co na pewno ułatwi pracę.
W tym momencie segregatory mają dwa modele mechanizmów, które są stosowane. Wyróżnia się dźwigniowe oraz kołowe rozwiązania. Rozstaw ramion w obu tych mechanizmach jest zunifikowany i dostosowuje się go do rozstawu dziurkującego. Jeśli chodzi o wspólne cechy to charakterystyczny będzie specjalny otwór w grzbiecie segregatora, który jest tam wykonany po to, by ułatwić wyciąganie.
Segregatory jakie obecnie są realizowane mają zróżnicowane rozmiary. Okładki najczęściej wykonuje się z tektury. Dodatkowo w lepszych produktach wzmacnia się je przez folię PP. Wspólną cechą będzie także umieszczenie etykiety, dzięki której będzie można segregator oznaczyć wpisując dane co się w nim znajduje. W ten sposób będzie można łatwiej je wyszukiwać na półkach.
Opis techniczny segregatora:
- Okładka - to najważniejsza część, która będzie decydować o wartościach technicznych oraz estetycznych. Mamy dwa rodzaje okładek introligatorską oraz nieoprawianą.
- Wyklejka - to materiał, którym oklejona będzie wewnętrzna część okładki. Najczęściej będzie to papier kolorowy albo biały. Czasami stosuje się papier laminowany
- Okleina zewnętrzna - to materiał, którym okleja się zewnętrzną część okładki. Stosuje się okleiny wykonane na bazie papieru albo takie na bazie PCV z wyściółką papierową
- Okucia - to części metalowe całego segregatora, które oczywiście mają swoją formę funkcjonalną. Najczęściej stosuje się tam specjalnie wzmocnione elementy, które będą gwarantować wytrzymałość tego produktu.
- Kieszonka na etykietę - to koszulka, w której umieszcza się etykietę z opisem co znajduje się w segregatorze, dzięki temu łatwiej je utrzymywać w należytym porządku.