Koszulki na dokumenty

Nazywa się je nieraz kieszeniami do segregatorów. Wydawałoby się, że produkt banalnie prosty, a jednocześnie okazuje się niezwykle przydatny w pracy. To właśnie dzięki koszulkom możemy nasze dokumenty poukładać w segregatorze bez konieczności ich dziurkowania. Koszulki skutecznie chronią znajdujące się w nich kartki przed wilgocią i brudem. Są nieocenione wtedy, kiedy chcemy zaprowadzić w dokumentach porządek i mieć je świetnie zorganizowane.

Rozmiary koszulek

Koszulki oraz papier, który przeznaczony jest do urządzeń biurowych, wzajemnie się uzupełniają., Te najczęściej używane pozwalają na umieszczenie w nich kartek o formacie A4. Oprócz nich możemy wybierać między koszulkami w formatach A5, A3 oraz A2. W przypadku tych większych bardzo częste są perforacje. Mogą znajdować się na dłuższym bądź krótszym boku. W sprzedaży znajdują się również koszulki B4 (tyczy się to zwłaszcza grupy z klapką) oraz koszulki określane jako Maxi – są one nieco większe od klasycznego formatu A4.

Struktura powierzchni i barwa

Zdecydowanie najczęściej decydujemy się na koszulki matowe, które określa się również mianem groszkowych. Za ich największą zaletą uznać należy cenę – są one naprawdę tanie. Do tego taki kolor sprawia, że nie widać na nich odcisków naszych palców. Jeżeli zależy nam na koszulkach z niezwykle elegancką powierzchnią, powinniśmy postawić na te krystaliczne. Tekst będzie przez nie doskonale widoczny. Dzięki temu znajdujących się w nich dokumentów nie trzeba wyjmować nawet wtedy, kiedy chcemy je zeskanować lub skserować. Z tego powodu to właśnie tego rodzaju koszulki wybiera się najczęściej na rozmaite szkolenia i zebrania. Wybierać możemy nie tylko między dwoma wymienionymi rodzajami koszulek bezbarwnych.

Producenci oferują nam również koszulki kolorowe, dzięki którym nasze dokumenty możemy segregować zgodnie z przyjętym przez siebie kodem barwnym. Nadają się do tego także koszulki, których powierzchnia jest bezbarwna, ale które wyposażone zostały w kolorowe indeksy obądź brzeg. W tym pierwszym wypadku możemy na brzegu zapisywać krótką informację o zawartym w koszulce dokumencie.

Wkładanie dokumentów

W zdecydowanej większości przypadków szczelina, przez którą umieszczamy dokumenty w koszulce, znajduje się w jej górnej części. Oczywiście można wpisać koszulki do góry nogami, ale nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Decydując się na nie, trzeba liczyć się z tym, że dokumenty mogą po prostu wypaść. W sprzedaży dostępne są koszulki, które szczelinę mają z boku.

koszulki zamykaneKoszulki zamykane

Są to koszulki z klapką. Dzięki niej umieszczone w koszulce dokumenty nie wypadną. Ciekawą propozycją są koszulki, które zamyka się na suwak. Zazwyczaj mają one jednak mniejszy format niż tradycyjne A4 i A5.

Koszulki katalogowe

Dzięki nim można przechowywać katalogi lub większą ilość kartek.