mechanizmy w segregatorach

Mechanizmy dźwigniowe z dociskaczem.

W tym przypadku ringi mechanizmów są przygotowane tak, że będą dostosowane do rozstawu otworów w ramach standardowych dziurkaczy. Są one rozchylane oraz zamykane przy użyciu specjalne dźwigni. Dokumenty są utrzymywane przy użyciu specjalnego dociskacza i następnie włożone na ringi. Najczęściej używa się takie, które mają szerokość 75 albo 50 mm. W zależności od tego jak szeroki jest grzbiet może się tam znaleźć 500 lub 350 kartek papieru. Jest też kilku producentów, którzy robią segregatory XXL, które mają możliwość przyjęcia o około 15% arkuszy więcej niż te zwykłe szerokie segregatory. Najczęściej dźwigniowe produkty mają jeden mechanizm i dwa ringi. Można spotkać się także z produktami, które mają cztery ringi i takie segregator ma mocowane dwa symetryczne mechanizmy. W segregatorach, które mają tradycyjne mechanizmy dźwigniowe kartki nakłada się na prawe ringi. Przełożenie na drugą stronę będzie od nas wymagało zamknięcia dźwigni. Są jednak nowe rozwiązania takie jak Leitz 180 stopni i tam można nakładać strony na dźwignię z dwóch stron i na lewe i na prawe ringi.

Mechanizmy ringowe

mechanizm ringowyNajczęściej rozchyla się tutaj cały mechanizm przy użyciu palców. Czasami wygodniej będzie tutaj uzyskać otwarcie i zamknięcie ringów przez nacisk. W zależności od kształtu ringów można wyróżnić tutaj typy O oraz D. Ringi typu O są okrągłe i w typie D. Dzięki temu jeden ring będzie prosty i kartki będą wyrównane względem siebie w ramach krawędzi i tym samym efekt estetyczny będzie lepszy. Mechanizmy mogą mieć dwa albo cztery ringi. W drugim przypadku poleca się stosowanie specjalnego dziurkacza czterootworowego, koszulek lub specjalnych doklejanych perforacji. W niektórych stosuje się także specjalne dociskacze. Ciekawym rozwiązaniem będzie także mechanizm Jopa, jednak ze względu na to, że rozstaw ringów będzie nietypowy. Takie segregatory są tak naprawdę mało popularne w naszym kraju. Wymagają bowiem specjalnego dziurkacza, który będzie miał regulowany rozstaw noży.

Mechanizm dociskowy

W segregatorach stosuje się dość często kartki, które nie muszą być specjalnie przedziurkowane. Taką propozycją są specjalne segregatory Esselte. Odpowiedni mechanizm będzie je dociskał i dzięki temu nic niego będzie wypadało. Niektórzy zaliczą taki produkt do grupy skoroszytów. Ale producent nadal uważa, że jest to segregator i jako taki go nazywa. Okucia i zapięcia W każdym segregatorze jest to ważny element, ponieważ ułatwia ich codzienne wykorzystywanie. Dlatego zawsze warto wybierać takie segregatory, które będą miały bardzo dobrze zrealizowane te okucia i wykonane w sposób staranny.