Czy kiedykolwiek pracowałeś w systemie hot desking? Jeśli tak, to czy Ci się to podobało? A może stwierdziłeś, że gorące biurka sprawiały, że czułeś się niespokojny i nieszczęśliwy w pracy?

Podsumowując, jest to system biurowy, który jest trochę jak Marmite: albo kochasz hot desking, albo go nienawidzisz, a niewiele jest uczuć, które mieszczą się pośrodku tych dwóch skrajności.

Jeśli nie wiesz, o czym mówimy, hot desking to sposób pracy w obrębie jednej przestrzeni. W tej sytuacji nikt nie ma własnych biurek, a zamiast tego wszystko jest uporządkowane i wygląda mniej więcej tak samo. Nie ma personalizacji biurka, nie ma określonych obszarów, w których pracuje się każdego dnia, ani rutyny. Zaletą jest to, że można przyjść do biura rano i wybrać miejsce pracy, w zależności od tego, co ma się do zrobienia danego dnia.

Na podstawie tego opisu, co sądzisz o hot deskingu?

Większość ludzi wpada w panikę z powodu braku własnego biurka, a jeśli weźmiemy pod uwagę ilość czasu, jaką spędzamy siedząc przy biurku, zrozumiemy, dlaczego brak konkretnego miejsca, które można by nazwać domem dla pracy, może być trudny. Nie ma tu miejsca na rodzinne fotografie i inne elementy personalizacji, co może powodować uczucie chłodu. Mimo to istnieją realne korzyści z hot desking, głównie w postaci interakcji z różnymi współpracownikami i wydajności.

Jeśli nie jesteś pewien, jakie są plusy i minusy hot desking, sprawdź poniższą infografikę.

Źródło: www.breathehr.com/blog/drop-it-like-its-hot-desking

Bez wątpienia jednym z głównych powodów, dla których wiele osób nie lubi pracy w systemie hot desking, jest brak rutyny. Nie masz tych samych krzeseł biurowych każdego dnia, nie masz tego samego widoku, nie siedzisz obok tych samych osób, a dla niektórych ten brak regularności może być wystarczającym powodem do dyskomfortu. Kiedy jednak odrzuci się ten element i przyjrzy się rzeczywistym korzyściom wynikającym z zastosowania tego typu systemu, można zrozumieć, dlaczego wiele firm nadal się go trzyma.

Po pierwsze, możliwość siedzenia, gdziekolwiek chcesz, jest bardzo korzystna. Możesz wybrać niesamowite meble biurowe, których chcesz użyć danego dnia, możesz upewnić się, że siedzisz w miejscu, które jest idealne do pracy, którą musisz wykonać. Ponadto można poznać więcej osób w organizacji, ponieważ wszyscy poruszają się o wiele swobodniej.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że pracownicy będą siedzieć na tych samych ergonomicznych krzesłach, w tym samym miejscu każdego dnia, po prostu z powodu rutyny i nie będą korzystać z systemu w sposób, w jaki jest on przeznaczony. Obejście tego niebezpieczeństwa może stanowić wyzwanie, zwłaszcza jeśli pracownicy nie lubią zmian. Rozwiązaniem jest ułatwienie pracownikom zmiany systemu i wyjaśnienie im bardzo realnych korzyści z niego płynących. Należy również zachęcić ich do wypróbowania systemu i zaangażować ich w okres przejściowy między systemami. Nigdy nie jest dobrym pomysłem, aby po prostu powiedzieć pracownikom, co mają robić i oczekiwać, że na tym się skończy. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby morale pozostało wysokie, musisz dać pracownikom poczucie, że są doceniani i słuchani.

Aby uniknąć zakłóceń i potencjalnych konfliktów, dobrym pomysłem jest posiadanie systemu rezerwacji potrzebnych biurek i fajnych siedzeń biurowych. Można to łatwo zrobić za pomocą systemu ręcznego lub pakietu oprogramowania, który pozwala każdemu sprawdzić, które wolne miejsca są dostępne w danym momencie.

Gorące biurka nie muszą być wrogiem biura, a jeśli otworzysz swój umysł na korzyści i spróbujesz, może się okazać, że jest to nie tylko korzystne, ale także przyjemne.