Aby zapewnić sobie wygodę i wsparcie podczas dnia pracy, potrzebne są odpowiednie rozwiązania w zakresie siedzeń biurowych. Nie tylko zmniejszy to ilość odczuwanych bólów i dolegliwości, ale także poprawi wydajność pracy.

Najważniejsze jest to, że siedzący tryb życia nie jest korzystny dla organizmu i chociaż od czasu do czasu trzeba wstać i poruszać się, aby dać ciału chwilę wytchnienia, to w dużej mierze zależy to również od tego, jak bardzo wspierające jest krzesło.
Niewspierające krzesło biurowe przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Pamiętając o tym, na usta ciśnie się jedno słowo - ergonomia.

Tak, brzmi to skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest to o wiele prostsze, niż mogłoby się wydawać!

Jeśli chodzi o meble biznesowe i projektowanie ogólnej przestrzeni biura, musisz pomyśleć o ergonomii, aby zapewnić pracownikom wsparcie w godzinach pracy.

W tym przypadku będziemy mówić o ergonomicznych krzesłach. Najnowsze badania wykazały, że odpowiednio dobrane krzesło jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie przewlekłych problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Krzesło ergonomiczne umożliwia użytkownikowi regulację wysokości, nachylenia i kilku innych opcji, dzięki czemu można je dopasować do ciała i indywidualnych potrzeb. Każdy człowiek jest inny.

Na tej infografice można zobaczyć, jak wygląda i jak działa ergonomiczne krzesło.

(Źródło: https://visual.ly/community/infographic/lifestyle/anatomy-ergonomic-chair)

Krzesło ergonomiczne to wysokiej jakości mebel biurowy, niezbędny dla pracowników, którzy przez długi czas siedzą przy biurku, nawet jeśli jest to miejsce pracy w recepcji. Wysokość można regulować, aby stopy leżały płasko na podłodze, a nie były zgięte pod dziwnym kątem lub nawet nie dotykały podłoża. Można regulować odchylenie oparcia, np. jak daleko do tyłu odchyla się osoba w pozycji siedzącej, można również regulować stopień odchylenia poduszki siedziska. Niektórzy ludzie nie lubią tej funkcji, ponieważ może ona powodować wrażenie, że człowiek zsuwa się do przodu, ale to już kwestia indywidualnego wyboru i tego, co dana osoba czuje, że jest dla niej odpowiednie i pomocne. Jeśli krzesło ma podłokietniki, można je również usunąć lub wyregulować.

Wysokość ergonomicznego krzesła jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych aspektów, a niewiele osób wie, jak ją zmienić. Aby mieć pewność, że ergonomiczne krzesło będzie pasować i wspierać użytkownika, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Stań na krześle przed sobą i przesuń siedzisko (tę część, na której będziesz siedział) tak, aby sięgało tuż poniżej kolana.
  • Usiądź i powinieneś móc oprzeć stopy płasko, jeśli nie, wyreguluj jeszcze trochę.
  • Teraz należy dopasować szerokość krzesła, np. odległość od miejsca, w którym plecy dotykają oparcia, do miejsca, w którym krawędź siedziska dotyka nóg. Idealnie byłoby, gdyby odległość między końcem krzesła a stykającymi się nogami wynosiła około 5 cm ; zasadniczo krzesło nie powinno bezpośrednio dotykać tylnej części łydek.
  • Teraz wyreguluj oparcie krzesła tak, aby podparcie lędźwiowe (większość krzeseł ma podwyższoną część, która pasuje do dolnej części pleców) było dopasowane do krzywizny Twoich pleców. W celu regulacji można ją podnieść lub obniżyć, ale nie wszystkie krzesła mają taką możliwość.
  • Zdecyduj, czy chcesz usunąć podłokietniki (jeśli krzesło je posiada), czy też wyregulować je tak, aby ramiona znajdowały się pod kątem prostym.

W ten sposób uzyskasz najwygodniejszą i najbardziej nośną pozycję dla swojego krzesła.

Ergonomiczne krzesła mogą być nieco droższe niż bardziej podstawowe rodzaje siedzisk, ale stanowią ważny element wyposażenia biura. W designerskich meblach biurowych często stosuje się rozwiązania ergonomiczne, ponieważ wsparcie pleców i szyi podczas długiego dnia pracy ma ogromne znaczenie. Nawet krzesła do sal konferencyjnych mają ergonomiczne funkcje, choć może nie tak wiele, jak zwykłe krzesła biurowe.

Projektant mebli biurowych najpierw przyjrzy się przestrzeni, a następnie rozważy, jakie rodzaje ergonomicznych mebli będą w niej efektywnie i wygodnie pasować.

W końcu, jeśli Twoi pracownicy mają zapewnioną wygodę i wsparcie, będą pracować ciężej i rzadziej będą chorować - a to oznacza wzrost produktywności od samego początku!