Kreatywne miejsce pracy jest o wiele bardziej stymulującym i ekscytującym miejscem pracy. Gdy miejsce to jest nastawione na pracę zespołową i współpracę, pomysły przychodzą dużo łatwiej, nowe rozwiązania problemów pojawiają się jak grom z jasnego nieba, a ogólnie rzecz biorąc, całe biuro sprawia po prostu pozytywne i radosne wrażenie.

Czy Twoje biuro wygląda obecnie w ten sposób? Jeśli nie, być może nadszedł czas, aby stać się nieco kreatywnym i wprowadzić kilka zmian do obecnej aranżacji biura.

W jaki sposób można pobudzić kreatywność w swoim biurze?

Wszystko sprowadza się do tego, jak udekorujesz przestrzeń i jak rozłożysz fajne fotele biurowe, które masz, lub poszukaj nowych opcji, jeśli ich nie masz. Kreatywna przestrzeń nie podlega regułom, więc o wiele mniej prawdopodobne jest, że będzie wyglądać formalnie, a o wiele bardziej prawdopodobne, że będzie bardziej zrelaksowana i wyluzowana. Przestrzeń kreatywna może być również kolorowa, z dużą ilością dzieł sztuki na ścianach i elementami biofilicznymi, np. roślinami i elementami wodnymi.

Należy zastanowić się nad obecnym systemem biurowym i upewnić się, że jest on elastyczny. Oznacza to, że pracownicy mogą się przemieszczać, gdy konkretne zadanie wymaga określonego elementu, np. przestrzeni cichej lub przestrzeni do współpracy. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie stref, z modnymi biurkami biurowymi do pracy cichej, być może z panelami akustycznymi, ekranami i kabinami do zadań, które nie wymagają rozpraszania uwagi. W przypadku zadań, nad którymi musi pracować więcej niż jedna osoba, np. burza mózgów lub współpraca, można pomyśleć o biurkach z ławkami lub dużych okrągłych stołach, z dużą ilością miejsca do chodzenia.

Mózg nie może wpadać na nowe, kreatywne pomysły, jeśli nie ma odpowiednich bodźców do ich realizacji. Pomyśl więc o kolorach - pomarańcze, błękity, zielenie i żółcienie są znane z tego, że uspokajają, a jednocześnie sprzyjają kreatywności. Naturalne elementy - takie jak drewno czy rośliny - również są tu dobre, ponieważ zwiększają koncentrację i skupienie. Kolorowe dzieła sztuki będą stymulujące w miejscach współpracy, ale upewnij się, że nie jest to prawdziwa plątanina kolorów, ponieważ może to być bardziej rozpraszające niż stymulujące! W spokojniejszych miejscach trzymaj się błękitów i zieleni, aby nadać spokojny charakter przestrzeni, w której chodzi o skupienie.

Nie obowiązują żadne zasady

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w kreatywnych przestrzeniach nie obowiązują zwykłe zasady. Musisz zapewnić swoim pracownikom wszystko, czego potrzebują, aby myśleć nieszablonowo i uwolnić się od ograniczeń umysłowych. Zlikwiduj bariery między pracownikami (poza ekranami do cichej pracy) i otwórz przestrzeń. Zachęcaj pracowników do poruszania się, mieszania się, poznawania się nawzajem i twórz środowisko, w którym ludzie czują się otwarci na rozmowy i proponowanie pomysłów. Jeśli ludzie nie znają się dobrze, nie będą zbyt chętni, by się otworzyć! Być może kilka ćwiczeń integrujących zespół lub wieczór towarzyski będą strzałem w dziesiątkę, aby wszyscy mogli się spotkać i przeprowadzić burzę mózgów w pracy.

Sposób, w jaki ustawisz meble biurowe i projekt wszystkiego, co umieścisz w biurze, ma ogromny wpływ na to, czy przestrzeń będzie sprawiać wrażenie kreatywnej i swobodnej, czy też formalnej i dusznej. Kreatywność nie może się pojawić, jeśli jest zbyt wiele zasad; jeśli tak się dzieje, tworzysz atmosferę ograniczenia, która nie pozwala na akceptację nowych pomysłów. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby w biurze panowało wysokie morale, musisz pozwolić ludziom na zgłaszanie pomysłów, a jednocześnie dać im poczucie, że są słuchani.

Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z miejsc do odpoczynku, w których można się zrelaksować, co da ludziom czas na zastanowienie się z dala od zwykłych biurek, a także zachęci ich do bardziej nieformalnego sposobu pracy. Pamiętaj, że niektórzy ludzie pracują w dużo bardziej kreatywny sposób, gdy mają nieporządne biurko, co jest doskonałym przykładem sytuacji "bez zasad". Bardziej swobodny sposób pracy zapewnia mózgowi możliwość swobodnego poruszania się i tworzenia.